האם הטלת הג'ודו הזאת יכולה להיחשב כטכניקת ג'יו ג'יטסו ברזילאי?

עודכן: 19 בדצמ׳ 2017ג'יו ג'יטסו ברזילאי היא אומנות לחימה יחסית חדשה אשר מתפתחת כל הזמן. כל חודש מישהו "ממציא" תרגיל חדש ומביא לו שם ייחודי: "ברטופלטה", "וייפורייזר", "גארד תולעת" וטכניקות רבות אחרות. ההשראה להרבה מהטכניקות האלה מגיעה מאומנויות לחימה אחרות. האם זה בסדר ללמד את ה"איפון סאיו נגה" (הטלת כתף בג'ודו) ולקרוא לזה טכניקת ג'יו ג'יטסו ברזילאי? כשאני מראה את התרגיל לתלמידים שלי, האם עליי להגיד "היום אנחנו נלמד הטלת ג'ודו"?

"בננה ספליט" ו"טוויסטר" אלה טכניקות של היאבקות, האם אנחנו לא אמורים לקרוא להן בשם שלהן בהיאבקות? האם ה"אומופלטה ההפוכה", שמוכרת גם בתור "סמבופלטה", היא טכניקת סמבו?


אני מגיע מרקע של ג'ודו. פעמים רבות אני מלמד את תלמידי הג'יו ג'יטסו שלי, באימון ג'יו ג'יטסו ברזילאי, הטלות ג'ודו שלמדתי באימוני ג'ודו, וקורא להן טכניקות ג'יו ג'יטסו ברזילאי. האם אני טועה?


ראשית, עלינו להבין מה זה ג'יו ג'יטסו ברזילאי. ג'יו ג'יטסו ברזילאי זה לא ספר של טכניקות. ג'יו ג'יטסו ברזילאי לא נגמר ב"כל הטכניקות שגראנד מאסטר הליו גרייסי ואחיו פיתחו במוסך שלהם". ג'יו ג'יטסו ברזילאי זה לא סט של טכניקות, אלא מערכת של עקרונות ותורת לחימה. לדוגמא; שימוש במנוף, יציבה, מומנט כוח, ניצול התנע, זרימה עם כיוון הפעלת הכוח של היריב ולא נגדו, "ביסוס שליטה לפני הכנעה", פשרה של שליטה לטובת מהירות וההיפך, היררכיה של פוזיציות, ניהול אנרגיה בקרב ועוד.

אם טכניקה שומרת על העקרונות של הג'יו ג'יטסו הברזילאי ולא סותרת את פילוסופיית הלחימה של הג'יו ג'יטסו הברזילאי, זו טכניקת ג'יו ג'יטסו ברזילאי. אפילו אם הטכניקה הזאת קיימת באומנויות לחימה אחרות ואפילו אם הטכניקה עדיין לא פותחה, היא קיימת בג'יו ג'יטסו ברזילאי.


המטרה של ג'ודוקא היא להטיל את היריב על הגב. ג'ודוקא אף יקריב את שיווי המשקל שלו, הפוזיציה והשליטה על מנת לצלוח את ה'איפון' החמקמק. ניתן לבצע את הטכניקה ע"י נפילה עם היריב - למקסמם את המומנטום (תנע) של ההטלה. אפשר להכניס את הכתף מתחת לבית השחי שלו (במקום את המרפק) ובכך להכנס בהצלחה רבה יותר מתחת למרכז הכובד של היריב. אבל, אם אנו נופלים עם היריב, על אף שהפלנו אותו על הגב, אנו חושפים את הגב שלנו (או מאבדים את השליטה בפוזיציה). אם אנו מכניסים את הכתף מתחת ליד שלו אנו מסתכנים בחניקה אחורית.

('איפון סאיו נאגה' בקרב ג'ודו)


זה לא מקובל בג'יו ג'יטסו הברזילאי, יש יותר מדי הקרבה בכדי להשיג את ההטלה. המטרה בג'יו ג'יטסו הברזילאי היא שונה, המטרה היא להכניע, לא להפיל, לכן אנו לא נתפשר בד"כ למען ההטלה.

אם אנו נאבטח את היד שלו על המרפק ונשמור על יציבה לאחר ההטלה, אנו שומרים על עקרונות הג'יו ג'יטסו הברזילאי, ובכך מבצעים 'איפון סאיו נגה' של ג'יו ג'יטסו ברזילאי.

('איפון סאיו נאגה' בקרב ג'יו ג'יטסו ברזילאי)


לעניות דעתי, זו הסיבה לכך שטכניקות 'שאולות' מאומנויות לחימה אחרות, וטכניקות שפותחו ע"י אנשי ג'יו ג'יטסו ברזילאי שלא נמצאות "בספרים", ראויות להקרא טכניקות ג'יו ג'יטסו ברזילאי.

לדעתי זה חלק מהקסם של הג'יו ג'יטסו הברזילאי. מחקר ופיתוח אינסופי. בחינה של אומנויות לחימה אחרות, אם זה עובד, נשתמש בזה. אם זה כמעט עובד, נלטש את זה ונכניס ל'גיים' שלנו. אם זה לא עובד - נבין למה.

אפשר לטעון שחלק מטכניקות הג'יו ג'יטסו הברזילאי הקיימות כיום לא צריכות להקרא "טכניקות ג'יו ג'יטסו ברזילאי", מכיוון שחלקן סותרות את עקרונות ותורת הלחימה של הג'יו ג'יטסו הברזילאי. אם בשביל לבצע טכניקה צריך להיות גמיש, חזק, מהיר, זו לא טכניקת ג'יו ג'יטסו ברזילאי טובה. אבל זו מחשבה לפעם אחרת.

0 תגובות

בלוג